Dobrze działająca tapicernia nie obejdzie się bez wysokiej jakości pistoletu tapicerskiego. Musi być on dopasowany do odpowiednich zszywaczy tapicerskich a ponadto odpowiadać wymaganiom zakładu i intensywności użytkowania urządzeń. Przy zakupie maszyny warto zwrócić uwagę, że pistolety tapicerskie służą nie tylko do prac przy tworzeniu mebli ale również do mocowania folii, dachówek bitumicznych, listew przypodłogowych, parozizolacji czy paneli. W samej tapicerni również mogę mieć szerokie zastosowanie.
Wybór odpowiedniego pistoletu gwarantuje wydają i bezproblemową pracę.
Zszywki a może gwoździe.
Gwoździe nie mają łebków a ich wbijanie jest szybkie i łatwe. Główną zaletą gwoździ jest perfekcyjny wygląd. Wybrane elementy są stabilnie przytwierdzone do powierzchni, a praktycznie niewidoczne miejsce mocowania znacznie podwyższa estetykę pracy. Nie każde zszywacze przystosowane są do wbijania sztyftów. Zazwyczaj taką opcję mają urządzenia profesjonalne i w połowie profesjonalne. Ręczne takery jedynie sporadycznie mają taką możliwość. Wszystkie urządzenia przystosowane do gwoździ są więc drogie.
Zszywki są, co prawda, bardzo popularne ale efekt końcowy ich stosowania nie zawsze jest zadawalający. Bywają więc najczęściej stosowane w miejscach niewidocznych dla klienta. Tyły kanap, podbicia, mocowania wewnętrzne najczęściej wykańczane są właśnie zszywkami. Zszywki stosowane są nagminnie, bowiem również zszywacze do ich wbijania są popularniejsze, a więc i tańsze.
Jak zasilać zszywacz?
Sposób zasilania zszywaczy tapicerskich zależy od przeznaczenia urządzenia, precyzji pracy i częstotliwości użytkowania. Najprostsze, amatorskie takery są zazwyczaj ręczne lub elektryczne. Urządzenia profesjonalne to raczej mocne zszywacze pneumatyczne.
Zszywacz ręczny - stosowany zazwyczaj do prac amatorskich lub sporadycznie wykonywanych. Służy do wykonania prac szybkich i krótkotrwałych oraz mocowania folii, kabli niskonapięciowych czy listew wykończeniowych.
Rodzajem zszywaczy ręcznych są zszywacze młotkowe. Są to urządzenia profesjonalne, łatwe w obsłudze i precyzyjne przy pracy. Można je używać nie tylko wewnątrz tapicerni, ale i poza nią.
Jego zaletami są:
-
Niska cena
-
Niewielka masa
-
Prosta budowa
-
Niska awaryjność
-
Niezawodne
-
Łatwe w użyciu
-
Niewielkie, również przystosowane do kobiet
-
Lekkie
-
Wytrzymałe
Wady zszywaczy ręcznych:
-
Wolna praca
-
Nie „łapie” grubych materiałów
Zszywacz elektryczny: Stosowany przez profesjonalistów i dekarzy, głównie do częstych prac tapicerskich, również przy mocowaniu grubych tkanin. Jest idealny do praw w miejscach trudno dostępnych i wyjątkowo wymagających. Dzięki ergonomicznemu kształtowi oraz stosunkowo niewielkiej wadze, jest wygodny w użyciu. Duża siła uderzenie pozwala na włożenie przez operatora minimalnej siły nacisku na urządzenie, co z kolei znacznie usprawnia prace tapicerskie. Atutem zszywaczy elektrycznych jest również ich prosta budowa oraz łatwa obsługa i wydajna praca zarówno przy mocowaniu do podłoża twardego, jak i drewna miękkiego. Przez to jest to przyrząd nie tylko dla profesjonalistów. Z powodzeniem do pracy mogę użyć go również amatorzy domowych przeróbek.
Zalety zszywacza elektrycznego:
Sprawność użytkowania przy małej energii pracy
-
Działanie automatyczne
-
Nieco bardziej złożony mechanizm działania
-
Zszywa również twarde materiały
-
Szybkość pracy
-
Do zakupu również w wersji z akumulatorami
Wady pistoletów:
-
Kosztowne
Zszywacze pneumatyczne stosowane są przez profesjonalistów lub do częstych pracy tapicerskich. Przydają się nie tylko do prac tapicerskich, gdyż z powodzeniem mogą być używane przed dekarzy, stolarzy i budowlańców, nawet przy pracach wykończeniowym. Zazwyczaj mogą być używane zarówno do wbijania gwoździ i mocowania zszywek. Są odpowiednio wyważone, ergonomiczne, wygodne w obsłudze i maksymalnie lekkie. Przy tym rzadko się psują, są ciche w działaniu oraz sprawdzają się w pracach trudnych lub w miejscach z utrudnionym dojściem innych urządzeń.
Zalety zszywaczy pneumatycznych
-
Nawet 1,5 tys. zszywek w minutę
-
Regulowana energia pracy
-
Do każdego rodzaju prac
Wady zszywaczy tapicerskich:
-
Koszt
-
Skomplikowana budowa
-
Konieczność zakupienia dodatkowego osprzętu
Polecanym przez nas pistoletem pneumatycznym jest pistolet stolarski na zszywki 92. Jest przeznaczony do wszelkich prac stolarskich, tapicerskich i wykończeniowych. Praca nim jest szybka, lekka i dokładna. Ma wygodny uchwyt, szybki do ładowania magazynek zszywek oraz wysoką wydajność pracy.
Również model pistoletu, który jest odpowiednikiem zszywacza pneumatycznego Bea, jest urządzeniem godnym uwagi, bezproblemowych, ergonomicznym i wydajnym. Posiada wszelkie cechy wysokiej jakości narzędzia pneumatycznego, oferowanego w zaskakująco dobrej cenie.
Jak wybrać dobry zszywacz tapicerski?
Biorąc pod uwagę skalę produkcji, wielkość zakładu i środki finansowe jakimi zakłady dysponuje, stopień automatyzacji tapicerni jest różny. Każde korzystają z narzędzi, które są dla nich najlepiej dostosowane. Wybierając najlepszy zszywacz tapicerski musimy wziąć pod uwagę:
-
Ilość i rodzaj prac
Zszywacze ręczne i elektryczne najczęściej stosowane są w serwisach, do napraw pogwarancyjnych i gwarancyjnych. To urządzenia stosunkowo tanie, dostępne i na tyle szybkie, na ile sprawa jest praca osoby je obsługującej. Zdecydowanie wystarczą więc do użytkowania sporadycznego i na niewielkich powierzchniach. Zszywacze tapicerskie pneumatyczne stosowane są natomiast w fabrykach i tapicerniach produkcyjnych. Na dużych powierzchniach i przy notorycznym użytkowaniu, gdzie ważna jest szybkość, precyzja i stosunkowo mały wydatek siłowy osoby obsługującej. Są to urządzenia profesjonalne i drugie, ale w wielu wypadkach bywają jedynym słusznym wyjściem.
-
Preferowana długość ciągu pracy
Biorąc pod uwagę częstotliwość użytkowania takera, w tapicerniach produkcyjnych warto mieć urządzenia o długim magazynku na zszywacze czy gwoździe. Długi magazynek pozwala bowiem na szybkie zespolenie elementów tapicerki meblowej, bez konieczności zatrzymywania pracy w celu doładowania zszywaczy. To niewątpliwie przyspiesza pracę, nie rozprasza operatora a ponadto pozwala na zachowanie jednolitej jakości obsługi.
-
Tryb pracy
Tryb pracy zszywacza tapicerskiego jest szczególnie ważny dla doświadczonych tapicerów i w tapicerniach produkcyjnych. W tym wypadku największy sens ma długi magazynek z wielostrzałowym trybem pracy. Skraca to znacznie jednostkowy czas pracy, podnosi wydajność wbijając ok 15 zszywek na sekundę i pozwala na płynną regulację płynności wbijania.
Zszywacz z trybem jednostrzałowym stosowany jest w mniejszych stolarniach, przy pracach wymagających mniejszej wydajności, choć często do pracy wymagających większej precyzji.
Warto, zatem zaopatrzyć się w odpowiedni zszywacz tapicerski analizując potrzeby zakładu czy osobiste jak również możliwy nakład finansowy.