Fronty meblowe wpływają na charakter mebli, możliwości aranżacyjne i szybkość zmiany ich wizerunku. Dzięki frontom meblowych bryły mogą się nieustannie zmieniać, na bazie podstawowych rozwiązań tworzyć nowoczesne zestawy. Utwardzana powierzchnia, wielokrotnie podwójne lakierowanie, bogata kolorystyka oraz możliwość dopasowania wielkości frontów do brył, dają niezliczone możliwości zastosowania.
Podział frontów meblowych
Jeśli szukamy nowych frontów meblowych, zazwyczaj mamy na myśli fronty mebli kuchennych. Te są zdecydowanie najczęściej zmieniane. Bywa jednak, że poszukujemy frontów do brył wykorzystywanych w innych pomieszczeniach. Fronty meblowe różnią się nie tylko kolorystyką, stylem i rodzajem okuć. Ich wady i zalety uzależnione są od zastosowanego materiału.
-
Fronty drewniane
To fronty najdroższe, najtrwalsze i szlachetne. Robione są z różnych rodzajów drewna. Począwszy od taniej sosny, po czereśnię, jesion, olchę, buk, brzozę czy jawor. Zdecydowanie najczęściej fronty meblowe produkowane są z drewna dębowego, trwałego, wyjątkowego i tradycyjnego. Najczęściej wykorzystywane tu są płyty 2 cm, lakierowane, woskowane i poddawane pozostałym procesom ochronnym.
Fronty drewniane są popularne ze względu na swoją plastyczność. Można robić w nich żłobienia, frezowania. Popularne jest postarzanie drewna, żłobienie rys oraz patynowanie. Fronty z drewna można również poddawać obróbce gięcia kształtów. Popularne jest ich malowanie, lakierowanie, olejowanie. Przy lakierowaniu często stosowane są lakiery transparentne, podkreślające kolor i naturalne usłojenie drewna. Dzięki temu, choć są polecane do wystroju typu vintage, pasują idealnie do wnętrz nowoczesnych, klasycznych i innych.
Ich dopasowanie do właściwego stylu wystroju jest niewątpliwą zaletą. To fronty ekologiczne. Można je poddawać recyklingowi. Nie zalegają w środowisku, szybko się rozkładają.
Wadą jest cena – najwyższa w porównaniu z pozostałymi materiałami stosowanymi do produkcji frontów meblowych. Jeśli nie są odpowiednio zaimpregnowane szybko się niszczą. Jeśli zostaną powleczone tanim, jednoskładnikowym lakierem mogą się rozwarstwiać i łuszczyć, co jest szczególnie uciążliwe w łazienkach i kuchniach. Tam podwyższona temperatura i wysoka wilgotność zdecydowanie negatywnie wpływają na wysoką jakość mebli. Fronty drewniane są ciężkie, dlatego często uszkadzają się w nich zawiasy. Ponadto, nawet odpowiednio zabezpieczone drzwiczki wypaczają się pod wpływem wahań temperatury i wysokiej wilgotności otoczenia.
-
Fronty fornirowane
Fronty fornirowane są tańszą wersją płyt drewnianych. Zazwyczaj ich środek wykonany jest z płyty wiórowej lub MDF, obklejanej fornirem z drewna litego, najczęściej gatunku drzew szlachetnych. Fornir jest warstwą grubości 0,1 – 0,8 mm, lakierowaną, poddaną odpowiednim zabiegom wydłużającym wytrzymałość. Można wykończyć go na matowo lub w połysku.
Ten sposób wykańczania frontów meblowych ma tę zaletę, że może mieć powtarzalny rysunek struktury drewna, czego nie można uzyskać przy drewnie litym. Ponadto fornir imituje drewno, będąc jednym z najtańszych materiałów stolarskich. Umożliwia, z niepozornej płyty, wykonać wysokiej jakości meble, stylizowane praktycznie na każdy styl.
Fronty z forniru mają jednak jedną, ważną wadę. Fornir jest stosunkowo miękki, a więc trzeba postępować z nim ostrożnie, bowiem łatwo można go zarysować czy nawet głębiej uszkodzić. Ponadto fornir, przy nieprawidłowym naklejaniu może odchodzić od płyty MDF czy wiórowej.
-
Fronty laminowane
Fronty meblowe, laminowane, są jeszcze tańsze niż fronty fornirowane. To tanie, trwałe i popularne rozwiązanie przy oklejaniu płyty wiórowej lub MDF. Okleiną jest laminatem wykonanym ze sprasowanego, zaimpregnowanego żywicą papieru. Prasowanie przeprowadza się w temperaturze 200 stC, co powoduje, że powłoka jest odporna na wysokie temperatury, wilgotność i większość uszkodzeń.
Zaletą płyt laminowanych jest ich różnorodna kolorystyka. Dodatkowo laminat może być gładki, perlisty, matowy, o strukturze drewna. Przy powlekaniu płyty laminatem również na bokach, można znacznie obniżyć wrażliwość oklejenia na wilgotność. Laminat można również stosować przy drzwiach ze żłobieniami, frezowaniami i bogatym wykończeniem.
-
Fronty lakierowane
Fronty lakierowane są obecnie bardzo modne. Głównie stosowane są w nowoczesnych kuchniach. Mają intensywną barwę, bogatą kolorystykę i wielokrotnie naniesioną warstwę lakieru, co sprawia, że fronty są wyjątkowo odporne, również na zarysowania.
Fronty lakierowane mogą być wykańczane w połysku, macie, półmacie i półpołysku. W firmie jednolitej, mozaice lub obrazie.
Fronty meblowe lakierowane mają tę wadę, że jeśli zastosujemy wysoki połysk lub ciemną kolorystykę, możemy mieć kłopoty z utrzymaniem frontów w nieskazitelnej czystości. Na takich frontach szybko widać bowiem zabrudzenia, zacieki, odcisku palców.
-
Fronty szklane
Fronty szklane są wykorzystywane w meblach nowoczesnych i minimalistycznych. Zazwyczaj stosuje się szkło przezroczyste, matowe, lakomat, satinato, dymione – antisol lub lakierowane w jednym z wielu kolorów. Fronty szklane mogą być również naklejane na płytę z laminatem. Fronty meblowe ze szkła najczęściej zabezpieczane są aluminiowymi ramkami. Są trwałe, odpowiednio przygotowane, nie stłuką się nawet przy kontakcie z twardym przedmiotem. Przy frontach szklanych poleca się zastosowanie systemu cichego domykania.
Zaletą szklanych frontów jest łatwość ich czyszczenia. Ponadto, zastosowane szczególnie w małych kuchniach, powiększają optycznie przestrzeń. Niestety pokazują nieład w szafkach, widać na nich każdy odcisk rąk (wyjątek stanowią fronty ze szkła matowego lub przydymionego)
Wykończenia frontów
Praktycznie każde fronty meblowe trzeba odpowiednio wykańczać. Fronty z mebla litego wymagają jedynie odpowiedniego przeszlifowania i postępowania podobnego jak z całą powierzchnią drzwiczek. Fronty szklane można przeszlifować, osadzić w drewnianej ramie lub oramować aluminium. Jedynie fronty z MDF, fornirowane i laminowane, wymagają specjalnego wykończenia.
Sposób wykończenia frontów laminowanych i fornirowanych
Softforming to wykończenie frontów polegające na przyklejeniu na brzegach płyty osobnego pasku laminatu lub folii. Takie wykończenie wykonuje się na niezaokrąglonych krawędziach. Przy krawędziach delikatnie zaokrąglonych wykonuje się okleinowanie całej powierzchni. To wykończenie w typie postforming.
Do softformingu stosuje się:
-
Obrzeża melaminowane
-
Obrzeża PCV
-
Obrzeża z profili aluminiowych
Obrzeża melaminowane zrobione są ze specjalnie zaimpregnowanego papieru. Ten typ wykończenia niezwykle rzadko stosowany jest meblach kuchennych. To bowiem najmniej trwały sposób. Zupełnie nie zabezpiecza mebli i płyt MDF przed działaniem wilgoci, ciepła, tłuszczu. Pod wpływem tych czynników laminat szybko odchodzi.
Wykończenie z PCV jest zdecydowanie popularniejsze. Stosowane jest w każdego typu meblach, również do kuchni i łazienki. Produkowane jest z odpowiedniej mieszanki tworzyw sztucznych, zaopatrzone w odpowiednią warstwę kleju meblarskiego, zazwyczaj aktywującego się pod wpływem ciepła. Obrzeża PCV mają 0,5 – 3 mm grubości, zazwyczaj są odpowiednio dobrane do koloru frontów i doskonale imitują drewno.
Profile aluminiowe to najdroższe rozwiązanie, najczęściej stosowane przy frontach szklanych i meblach o nowoczesnym charakterze. Znacznie podwyższają trwałość frontów, choć również i cenę. To obrzeża estetyczne, łatwe w utrzymaniu w czystości, odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, wilgoć, ciepło, tłuszcz.
Uwaga na oszustwa!
Oszustwa zdarzają się szczególnie w przypadku frontów z drewna litego. Przy zakupie frontów drewnianych należy zwrócić uwagę czy to rzeczywiście jednolite drewno. Zdarza się, że płyta sosnowa może być bejcowana, dzięki czemu jest łudząco podobna do drogiego gatunku drewna. Poza tym niektórzy stosują fornirowanie płyt tanich gatunków warstwą drewna szlachetniejszego.
Fronty meblarskie w Akces
Rynek frontów meblarskich jest bardzo rozbudowany. W sklepie Akces można znaleźć dwa warianty frontów. Każdy rodzaj ma jednak kilkanaście kolorów do wyboru.
Lakierowane fronty meblowe oferowane są w szerokiej palecie kolorystycznej. Produkowane z 19 mm płyty meblowej, laminowane i frezowane numerycznie stanowią idealne rozwiązanie do wszystkiego typu mebli. Dwuwarstwowe lakierowanie w półmacie, docinanie na wyznaczony wymiar oraz możliwość zamówienia nawiertów konstrukcyjnych, stawia przed użytkownikiem niezliczone możliwości zastosowania.
Fronty meblowe „Format” to płyty w połysku lub półmacie. Zrobione są z płyty meblarskiej dwustronnie laminowanej. Ich cechą charakterystyczną są efektowne frezowania i ozdobne wstawki np. ze szkła. Podobnie jak poprzednie fronty, „Format” mogą być również odpowiednio docinane i nawiercane. To fronty idealne do kuchni, łazienek oraz biur i gabinetów. Dzięki ich zastosowaniu można stworzyć efektowne zestawy.
Wybierając odpowiednie fronty meblarskie, każdy powinien poznać specyfikę każdego ich rodzaju. Wybrać pomiędzy jakością i ceną, a najlepiej postarać się wypośrodkować te wyznaczniki. Tylko bowiem racjonalne podejście do zakupu frontów, pozwoli na uzyskanie wysokiej jakości mebli.