Tkaniny tapicerskie – ekoskóra i skaj 0
Tkaniny tapicerskie – ekoskóra i skaj

Skóry ekologiczne są wciąż popularne. Są alternatywą dla skór naturalnych, które nie zawsze można zastosować we wnętrzach. Wielokrotnie i myślnie uważa się, że ekoskóra i skaj to te sam materiał. W artykule przedstawiamy ich różnice i cechy charakterystyczne. Dzięki zawartym tu informacjom poznamy sposoby konserwacji i czyszczenia skór ekologicznych.

Ekologia wkracza w życie z każdej strony. Uczymy się segregacji odpadów, stawiamy na naturalne produkty, kupujemy meble wykonane z ekologicznych materiałów. Wśród najbardziej znanych materiałów ekologicznych są:

  • Algi morskie
  • Bambus
  • Bawełna organiczna
  • Bio-plastik
  • Juta
  • Konopie
  • Len
  • Makulatura
  • Nio-mater
  • Nanobon
  • Papier kraft
  • PET
  • PLA
  • PP
  • Tektura

Oczywiście nie wszystkie z wymienionych wyżej środków służą do produkcji mebli, głównie tapicerowanych. Wciąż rozwijająca się technologia, innowacyjne podejście do tematu i zacieranie granic, nie stwarzają jednak przeszkód do produkcji elementów wyposażenia wnętrz z ich wykorzystaniem. Tekturowe siedziska, wyściełane tkaninami obiciowymi, lniane i bawełniane poduchy meblowe czy bio-plastik wykorzystywany w meblarstwie, dają nieograniczone pole popisu designerskiego.

Jeśli chodzi o ekologiczne tkaniny obiciowe, najczęściej wykorzystywanymi są ekoskóry.

Wiele osób twierdzi, że skaj i ekoskóra to nazwy opisujące te same materiały. W niektórych opracowaniach branżowych można jednak wyczytać, że mają one cechy różnicujące je.

Skaj i ekoskóra – czy to to samo?

Zagłębiając się w informacje, skaj to materiał wyśmienicie naśladujący skórę naturalną, głównie powierzchnią materiału i jego fakturą. To tkanina wykonana z PCW – polichlorku winylu naniesionego na siatkę poliestrową. Jest nieprzepuszczalna, można ją łatwo zmywać i jest średnio wytrzymała. Skaj jest prawie dwukrotnie tańszy od ekoskóry i może być stosowany praktycznie na tych samych wyrobach. Z kolei ekoskóra to poliuretan na siatce bawełnianej lub sztucznej. Jest to tkanina nieco droższa od skaju. Ma wysoką wytrzymałość, jest miękka i komfortowa w dotyku oraz lekko przepuszczalna. Również ma fakturę imitującą naturalną skórę. Oba materiały rozróżnia się, więc po spodniej warstwie.

Ekoskóra nazywana jest również vinylem, pelliccia artificiale i piel artificial. Zazwyczaj oznaczana jest skrótem PU. Ekoskóry nie tylko na wierzchniej stronie przypominają skórę naturalną, ale również ich spodnie strony mogą mieć odpowiednie tłoczenia. Dlatego wielokrotnie nawet znawcy mylą się w określeniu tkaniny na pierwszy rzut oka. Dla łatwego oznaczenia materiału warto patrzeć najpierw na stronę spodnią, potem na przekrój, a dopiero na końcu na imitujące naturalną skórę tłoczenia. Przy ewentualnych nieścisłościach warto na kawałku tkaniny zrobić test ogniowy, bowiem skaj w wysokich temperaturach początkowo topi się a potem pali wydzielając charakterystyczną, plastikową woń. Tego nie można zaobserwować w przypadku skóry naturalnej, która, pod wpływem ognia kurczy się i twardnieje wydzielając zapach palonych włosów. Dla odróżnienia można również spojrzeć na grubość tkaniny, bowiem skaj i ekoskóra są cieńsze niż materiał naturalny. Materiały nie chłoną wody, można je łatwo czyścić i są alternatywą dla osób, które z przekonania bądź ograniczeń finansowych – meble ze skóry naturalnej są drogie, stawiają na ich imitację.

Jak widać, ekoskóra jest, bowiem tylko wytworem marketingowym. Jej skład nie jest naturalny i przyjazny środowisku. Jedynym związkiem między ekologią a tą tkaniną jest fakt, że przy produkcji materiału nie ucierpiało żadne zwierzę. Dla wielu ludzi jest to cecha wystarczająca do zastosowania syntetyku wszędzie, gdzie tylko się sprawdzi.

Co zrobić, żeby sztuczna skóra posłużyła nam przez lata?

Jeśli już wybierzemy meble tapicerowane skórą ekologiczną, warto zadbać o nie tak, żeby posłużyły nam jak najdłużej.

  • Ekoskóra przede wszystkim powinna być używana zgodnie z jej przeznaczeniem.

    Każde próby wykorzystania jej niezgodnie z właściwościami i bez uwzględnienia ograniczeń technicznych mogą skutkować uszkodzeniem powierzchni tkaniny - jej rozerwaniem, pęknięciem, przetarciem.

  • Przy wyborze ekoskóry do wytworzenia określonego mebla konieczne jest wzięcie

    pod uwagę jej właściwości technicznych. Nadmierne rozciąganie czy zbyt luźno pozostawione elementy tapicerki spowodują szybkie uszkodzenie obicia mebla.

  • Ekoskóra wymaga również odpowiedniego jej traktowania przy tak zwykłych

    czynnościach, jak przesuwanie mebli czy przenoszenie ich części, np. poduch. Nieuważne chwycenie za tkaninę może ją nieodwracalnie zniszczyć przez rozerwanie, odkształcenie itd.

  • Zgubne dla mebli tapicerowanych ekoskórą jest również powodowanie nadmiernego

    napięcia powłoki, szczególnie w określonych miejscach. Tutaj np. skakanie dzieci po kanapie może doprowadzić do rozerwania skóry ekologicznej, rozejścia się szwów łączenia poszczególnych elementów tapicerki czy „łuszczenia” powierzchni tkaniny.

  • Uszkodzenie tapicerki z ekoskóry może być również spowodowane używaniem jej w bliskiej odległości od źródeł ciepła. Postawienie kanapy bliżej niż 1,5 m od grzejnika, kuchenki czy pieca, może wywołać punktowe odbarwienia czy zniekształcenia.
  • Meble z tej tkaniny trzeba również chronić przed działaniem zmiennych warunków środowiska. Deszcz, mróz, słońce, promieniowanie UV mogą trwale odbarwić powierzchnię mebla, spowodować jej pękanie czy „łuszczenie” się powłoki PCV. Co ważne, podobne uszkodzenia można uzyskać również w pomieszczeniach zadaszonych, ale poza wnętrzami. Altany, tarasy, wiaty nie są dobrym miejscem do użytkowania mebli tapicerowanych skajem.
  • Mebli nie można też trzeć, szczególnie punktowo. Nie chodzi tu jednak jedynie o nieumiejętne czyszczenie ich powierzchni, ale również np. ocieranie się o nie przy zbyt wąskim ciągu komunikacji czy podczas rozkładania kanap z funkcją spania.
  • Oczywiście zwierzęta również są dużym zagrożeniem dla mebli z ekoskóry. Ich pazury z łatwością mogę podziurawić powierzchnię siedziska, rozerwać ją, przetrzeć.
  • O ile z powierzchni mebla łatwo zetrzeć większość płynów, dla ekoskór zagrożeniem może być alkohol i wszelkie ciecze z acetonem. Mogą one spowodować przebarwienia miejsca, na których zostały rozlane.
  • Żeby meble tapicerowane ekoskórą mogły cieszyć nas długo warto zadbać, aby pomieszczenie, w którym stoją było wietrzone, jego temperatura wahała się w granicach 19-22 stC a wilgotność oscylowała między 50 a 70 %.

Pielęgnacja ekoskór

Konserwacja i czyszczenie wszystkich materiałów tapicerowanych jest w gruncie rzeczy podobna. Najważniejszym punktem zdaje się być niedopuszczenie do zalegania na powierzchni mebla brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Ich wniknięcie w powierzchnię tkanin mogę znacznie utrudnić doprowadzenie mebla do stanu pierwotnego. Wskazane jest, więc odkurzanie powierzchni, ręczne przeczesywanie tkanin tego wymagających, szybkie zbieranie rozlanych płynów czy spranie zabrudzeń, zazwyczaj ściereczką z wodą czy delikatnym detergentem.

Skupiając się bardziej na pielęgnacji ekoskór (ekoskóry i skaju) należy:

  • Powierzchnię czyścić regularnie i według instrukcji, wybierając najlepsze środki czyszczące. To znacznie ograniczy możliwość uszkodzenia powierzchni tkaniny.
  • Ekoskóry dobrze jest często przecierać delikatną szmatką, nawet nasączoną jedynie w ciepłej wodzie. To zmniejszy lub całkowicie wyeliminuje wnikanie brudu w pory „skóry” nawet w wyniku osiadania kurzu.
  • Rozlane na powierzchni mebla płyny początkowo trzeba zebrać dobrze chłonącą szmatką czy gąbką. Dopiero potem delikatnie przetrzeć ciepłą wodą, ewentualnie z odpowiednim detergentem i na końcu wytrzeć do sucha. Na pewno nie należy pozostawiać mokrej powierzchni mebla tapicerowanego ekoskórą do samodzielnego wysychania. Szczególnie na pokryciach ciemnych i lakierowanych mogą powstać nieładne zacieki.
  • Bawełnianą szmatką, mikrofibrą, czy rzadziej gąbką, trzeba zbierać z mebli zabrudzenia „suche” takie jak popiół, kosmetyki czy błoto. Dobre jest to delikatne odkurzanie.
  • Do czyszczenia powierzchni mebli tapicerowanych ekoskórą nie można używać płynów do naczyń, mydła w płynie, środków do czyszczenia dywanów, rozpuszczalników, ropy, detergentów z wybielaczami, alkoholem, amoniakiem, rozpuszczalnikami, woskami, również w postaci sprayów, past i wosków. Wyjątek stanowi mocno rozcieńczony, delikatny płyn do naczyń.
  • Do czyszczenia ekoskóry nie są za dobre również środki do czyszczenia skór naturalnych. Mogą one powodować usztywnienie powierzchni skaju, zmatowienie, pękanie, odbarwienia.
  • Niewskazane jest prasowanie elementów z ekoskóry lub suszenie jej ciepłym strumieniem skierowanym – suszarką. Dozwolone jest suszenie powierzchni ze skóry ekologicznej przy użyciu szmatek.
  • Jeśli nie jesteśmy pewni, czy użyty przez nas środek czyszczący i konserwujący nie zniszczy ekoskóry możemy wykonać próbę w małym i niewidocznym miejscu.
  • Czyszcząc powierzchnię ekoskóry najlepiej robić to „od szwu do szwu” ruchami zdecydowanymi, ale delikatnymi.
  • Nie czyścimy powierzchni zaplamionej, bowiem może to utrwalić zabrudzenie.

A co jeśli na kanapie pojawił się wieki ślad pisaka i co zrobić ze starzejącym się meblem?

Niestety, ekoskóry są stosunkowo delikatnym i wymagającym materiałem. Jeśli nie możemy poradzić sobie z wywabieniem jakiejś plamy zgodnie z zaleceniami w instrukcji, zawsze lepiej jest zasięgnąć rady eksperta. Wszelkie domowe sposoby mogą, bowiem przynieść tylko szkody. Na pewno najlepsze będą specjalistyczne środki czyszczące i konserwujące.

„Skóra ekologiczna” potrafi się też „zestarzeć”. Proces ten można znacznie ograniczyć przez stosowanie środków utrwalających kolor i zmiękczających powierzchnię tkaniny. Jeśli zauważymy na meblu nieznaczne odbarwienia pomocna może być farba tonizująca. Najlepiej naniesienie farby zlecić specjaliście. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowanie przeprowadzić renowację samodzielnie, farbę trzeba nanieść kilkakrotnie na wybraną, małą powierzchnię dokładnie każdą warstwę podsuszając. Niewielkie pęknięcia skóry można zniwelować przez zastosowanie płynnej skóry.

Zarówno skaj, jak i ekoskóra są, zatem idealnym materiałem tapicerowanym dla osób, które nie tolerują skór naturalnych lub nie chcą inwestować zbyt dużej gotówki w wyposażenie wnętrz. Oba materiały, mimo wad, na pewno spełnią założenia designerskie wystroju wnętrz oraz posłużą długo, szczególnie przy uwzględnieniu odpowiedniego sposobu konserwacji i czyszczenia mebli tapicerowanych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl