Pianka tapicerska – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć 4
Pianka tapicerska – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Co to jest pianka tapicerska?

Pianka tapicerska, nazywana gąbką tapicerską jest grupą elastycznych pianek poliuretanowych o różnej gęstości i sztywności, a co za tym idzie również zastosowaniu. To również idealny izolator powstały w wyniku działania polikarbaminianu z wodą i późniejszej dekarboksylacji. W reakcji tej, w zależności od zastosowanych polioli pianki nabywają swoich cech charakterystycznych. Pianka poliuretanowa najczęściej sprzedawana jest w arkuszach pozwalających na ekonomiczne wykorzystanie materiału i efektowny transport. Najbardziej popularnymi wielkościami arkuszy są wymiary 200 x 120 cm, w grubościach od 0,5 cm do 12 cm. To podstawowy materiał wykorzystywany przy produkcji mebli tapicerowanych, tapicerek drzwiowych, tapicerek samochodowych czy samodzielnych materaców.

Pianki tapicerskie sprzedaje się również w:

  • blokach
  • płytach – arkuszach
  • kształtkach
  • kształtkach konturowych
  • kształtkach o powierzchniach profilowanych
  • klinach
  • innych

Najważniejszym parametrem pianek tapicerskich jest ich gęstość. To ona warunkuje ich twardość. Im większa jest gęstość pianki, tym wyższa jest jej jakość i wytrzymałość na odkształcenia, podczas tradycyjnego sposobu użytkowania. Kupując piankę tapicerską warto zwrócić więc uwagę na jej oznaczenia.

Litera T oznacza, że jest to zwyczajna pianka tapicerska, pierwsze dwie liczby określają gęstość pianki, czyli wagę kubika a kolejne dwie jej sztywność, mierzoną podczas testów ciśnieniowym w specjalnych formatkach.

Zastosowanie pianek

Pianki tapicerskie nie tylko używane są przy produkcji mebli. Posiadają szereg możliwości wykorzystania. Stosujemy je do produkcji:

  • Elementów tapicerek meblarskich: oparcia, podłokietniki, siedziska, poduszki, elementy wypełnienia
  • Elementów tapicerek w obiektach publicznej, które wielokrotnie muszą spełniać specjalne wymogi. Dotyczy to foteli w kinach, teatrach, wagonach kolejowych, na statkach i jachtach.
  • Elementów montażowych do produkcji materaców
  • Tapicerowanych elementów mebli ogrodowych
  • Elementów kaletniczych
  • Elementów konstrukcji pantofli domowych czy obuwia sportowego
  • Elementów do rehabilitacji - wózków inwalidzkich, foteli lekarskich, materaców rehabilitacyjnych i przeciwodleżynowych
  • Wyrobów dla dzieci - materacyków do wózków czy łóżeczek
  • Elementów tapicerki samochodowej, motorowej
  • Elementów w siodlarstwie, w powozach i bryczkach

Jakie pianki tapicerskie oferuje nam rynek?

Najczęściej oferowanymi na rynku piankami są:

T14 Pianka poliuretanowa otrzymywana metodą swobodnego spieniania, bez użycia w blokach chlorofluorowęglowodorów i lotnych rozpuszczalników organicznych. Jest to pianka elastyczna, trwała, polecana do szycia materacy i poduszek ogrodowych czy elementów oparcia w meblach tapicerowanych
T18 T18 to pianki o niskim stopniu gęstości, małej twardości i znikomej sprężystości. Stosowane są do tapicerki drzwiowej, wygłuszań i uzupełnień naprawczych
T21 T21 to pianki tapicerskie o niskiej gęstości, niskiej twardości i małej sprężystości, polecane do wygłuszań, szycia podłokietników, oparć, legowisk dla zwierząt i uzupełnień naprawczych
T25 T25 mają wysoki stopień gęstości, odpowiednią twardość i sprężystość dzięki czemu charakteryzują się małą podatnością na odkształcenia, wysokim komfortem użytkowania i niewygórowaną ceną. To pianka polecana do produkcji i renowacji mebli. Najczęściej używa się jej w siedziskach, fotelach, krzesłach i niskiej oraz średniej jakości samodzielnych materacach.
T30
T30SG - z atestem trudnopalności
T30 stosuje się najczęściej przy produkcji materacy, siedzisk, foteli i krzeseł. Ten rodzaj pianki tapicerskiej ma doskonałą twardość, idealną sprężystość, dużą gęstość. Jej cechą charakterystyczną jest wysoki komfort użytkowania, trwałość na odkształcenia i uszkodzenia.
T35 T35 to gąbka wykorzystywana do produkcji materacy, siedzisk, ale również podłokietników czy materacy z jednoczesnym zastosowaniem sprężyn. To bardzo popularna pianka, szeroko stosowana. Odznacza się wysoką sprężystością i elastycznością.
HR - pianka wysokoelastyczna To mieszanina polioli polimerycznych, szczepionych oraz środków sieciujących, spieniaczy i katalizatorów. Pianki te mają gładką fakturę i nieregularną strukturę. Są elastyczne, komfortowe, wytrzymałe na rozciąganie, przeciążenia i ściskanie oraz mają wysoki współczynnik oddychania powierzchni i części wewnętrznych. To materiał stosowany przy produkcji mebli ekskluzywnych, często w połączeniu ze sprężynami.
R – polieterowa Powstała z mieszanki polioli polimerycznych oraz szczepionych. Charakteryzuje się niejednolitą strukturą komórkową, która daje jej odpowiednie parametry podtrzymywania ciała podczas spoczynku oraz komfort użytkowania, wysoką elastyczność i sprężystość oraz długowieczność, niekiedy o 40% wyższą, niż przy pozostałych gąbkach. Pianki tego typu dwukrotnie szybciej odkształcają się.
RF – trudnopalna Produkowana z mieszanki tradycyjnych związków i środków redukujących łatwość zapalenia materiału. Cechy gąbki powodują, że najczęściej używana jest do produkcji samodzielnych materaców i mebli tapicerowanych używanych w określonych warunkach, np. w instytucjach użyteczności publicznej, żegludze oraz krajach statutowo wymagających tego typu materiałów (rynek angielski). Pianki trudnopalne posiadają atest FIRA.
Pianki akustyczne To zazwyczaj wysokogatunkowe, szare, panele poliuretanowe, z charakterystycznymi wypustkami piramidalnymi, wygłuszającymi wysokie dźwięki. To pianki polecane do tapicerowania ścian studia nagrań, kabin dźwiękoszczelnych, sal konferencyjnych, kin itd.

W tym:

  • Pianki T35 i wyżej (do T50), czyli o gęstości 35 g/m używane są najczęściej do produkcji materaców, łóżek, kanap, siedzisk krzeseł oraz siedzisk ław. Pianka ta zapewnia długotrwałe użytkowanie wykonanego mebla, wolniejsze zbijanie się ale jednocześnie, o około 20% wyższą cenę kupna, w porównaniu z piankami niże uklasyfikowanymi. To wysokiej jakości pianki.
  • Z kolei pianki T 25, polecane są do oparć krzeseł, ław i lóż, ale również do materaców i siedzisk, które nie będą intensywnie użytkowane. Są to pianki najpopularniejsze, uniwersalne, polecane nawet do drobnych napraw tapicerskich, w tym uzupełniania braków. To średniej jakości pianki.
  • Pianki tapicerskie w przedziale T14 – T21 to pianki lekkie, najmniej żywotne, raczej delikatne, polecane do tapicerki drzwiowej, podsufitek samochodowych i bocznych elementów mebli tapicerowanych.

Zaskakujące rodzaje pianek

Pianki tapicerskie to jednak nie tylko typowe arkusze, bloki itd. Niektóre z nich mają postać laminatu, podkładu czy pianki lateksowej. Są to gąbki tapicerskie o specjalistycznych właściwościach, stosowane zazwyczaj w tapicerkach samochodowych.

  1. Sklejki tapicerskie, zwane laminatami są gąbkami bardzo cienkimi, gdzie skok grubości liczony jest w milimetrach. Dostępne są sklejki o grubości 1 mm – 12 mm. Są to materiały jednostronnie laminowane siatką lub podszewką i idealnie nadają się do podszyć materiałów.
  2. Podkład sufitowy czyli podsufitówka to materiał bardzo wytrzymały, cienki, dostępny na nawoju. Idealnie zastępuje w tapicerce owatę przy szyciu tapicerek skórzanych i z ekoskór.
  3. Pianka lateksowa to materiał o wysokiej gęstości, który polecany jest do szycia elementów o wysokiej twardości, np. podłokietników. Pianka ma grubość 3 mm i 5 mm i jest samoprzylepna, co jest wielką jej zaletą.
  4. Pianka energochłonna stosowana w lotnictwie.

Warto zatem zgłębić informacje o piankach. To ważny element w wielu aspektach. Nawet dobierając materac do własnego łóżka musimy kierować się podstawowymi informacjami. Ważne jest też, aby pianka tapicerska posiadała odpowiednie certyfikaty. Dają one pewność, że gąbka jest wysokiej jakości.

Najważniejsze atesty pianek tapicerskich to:

  • Atest Higieniczny (przeznaczenie do produkcji mebli)
  • Świadectwo Jakości Zdrowotnej (wymagany przy produkcji materacy dla niemowląt i dzieci)
  • Certyfikat Öko-Tex Standard 100
  • INTERTEK FIRA

Komentarze do wpisu (4)

23 marca 2018

Uwazam, ze nie ma pianki ktora by nie siadla po kilku miesiacach, jesli w meblach nie ma sprezyny bonell czy pocket to jaka by to nie byla twardosc, nie ma szans przetrwania

13 listopada 2018

a ja miałam kanapę przez chyba 15 lat i nic się z pianką nie stało (pomimo ciągłego używania przez 5 osób)

26 sierpnia 2019

jako dzieciak miałem taki fajny tapczan, używałem go z 6-7 lat, dziś służy jako "siedzenie" dla kumpli, albo łóżko na drzemki. Zrobiony na piance tapicerskiej (nie znam twardości), dziś ma z 10 lat i 0 odkształceń. Brak wyżej wymienionych sprężyn, płyta wiórowa na tym 8cm gąbki i trzyma się ;)

30 stycznia 2020

Mam do tej pory kanapę czyli ok 16lat i też się nic nie stało.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl