Jak czyścić tapicerkę skórzaną? 0
Jak czyścić tapicerkę skórzaną?

Skóra to materiał naturalny, wygodny w użytkowaniu, średnio odporny na zabrudzenia, ale poddający się czyszczeniu. Kiedyś skórzana tapicerka była odznaką luksusu. Dotąd uważana jest za najlepszy materiał tapicerowany i należy do najwyższej półki cenowej. Meble z niej wykonane są jednak wyjątkowe, choć przez niektórych nielubiane.

Do produkcji mebli najczęściej używana jest skóra bydlęca, farbowana. Rzadziej skóra owcza, oraz wszelkiego rodzaju skóry egzotyczne. Istnieje też podział na skóry gładkie z warstwą pigmentu, oraz: anlina farbowana na całym przekroju, zamsz, skóry antyczne, skóry Pull-UP oraz skóry PU.

Wady tapicerki skórzanej

Mimo iż skórzana tapicerka jest wciąż marzeniem wielu, gdyby zapytać użytkowników mebli powleczonych tym materiałem, czy ich kanapy są wyjątkowe, około połowa respondentów odradziłoby zakup.
Dlaczego?

Meble skórzane są drogie. Nawet jeśli kupimy komplet używany czy ze sztucznej skóry, musimy zapłacić za niego znacznie więcej niż za meble wykonane przy użyciu innych tkanin.

Powierzchnie skór pigmentowanych przy skórach gładkich są w odczuciu chłodne, twardsze, choć łatwiejsze w czyszczeniu. Często ta skóra w wersji premium bywa zastępowana dwoiną lub dwoiną powlekaną, a przez to znacznie spada jakość samego mebla. Anilina, w kolei, jest ciepłą w dotyku, miła w użytkowaniu i niezwykle ładna. Jest jednak wrażliwa na działanie promieni słonecznych, szczególnie w odcieniach jasnych. Dlatego często jest wykorzystywana do produkcji mebli designerskich, drogich i wyjątkowych. Wymaga już od początku stosowania specjalistycznych produktów chroniących jej powierzchnię, szczególnie przed plamami. Z kolei skóra zamszowa jest najbardziej wrażliwa na uszkodzenia, zaplamienia, przetarcia. Jest jednak niezmiernie miła w dotyku. Pozostałe skóry typu PU i Pull-Up to zazwyczaj dwoiny pokryte folią lub naoliwione, które chłoną każdą ciecz, a więc mogą być problematyczne w użytkowaniu. Powłoki z tych materiałów często ulegają uszkodzeniu. Nie są polecane do miejsc z codziennym ich użyciem.

Skóra będzie zawsze w cenie

Przy wszystkich wadach skór, jedna zaleta jest niewątpliwa. Skóra zawsze jest modna, idealnie komponuje się w każdym otoczeniu i stylu, od wnętrz barokowych po nowoczesne. Nadają wnętrzu elegancji i charakteru.

Ponadto prawdziwa skóra nie pochłania kurzu i innych zabrudzeń, które mogą wywoływać alergie, lub przeszkadzać osobom, które cierpią na schorzenia skórne.

Jak zatem pielęgnować meble tapicerowaną skórą?

Meble skórzane będą wyglądały dobrze tylko przy regularnym czyszczeniu i pielęgnacji ich powierzchni. Do czynności tych muszą być użyte odpowiednie środku, najlepiej przystosowane do profesjonalnego czyszczenia tego rodzaju nawierzchni. Dobrym wyjściem jest również korzystanie z wyspecjalizowanych firm.

Przy samodzielnej pielęgnacji każdy środek musi być najpierw sprawdzony na małej, niewidocznej powierzchni. Szczególnie, gdy używamy go pierwszy raz. Skóra może różnie reagować na związki chemiczne. Jest tak samo czuła na działanie warunków zewnętrznych i chemii, jak żywy organizm. Przed zastosowaniem środków chemicznych skórę trzeba też wyczyścić. Naniesienie chemii na zabrudzenia może spowodować utrwalenie plam i przebarwień oraz spotęgować ich widoczność.

Przy nakładaniu środków czyszczących należy nakładać je od szwu do szwu, zawsze w jednym kierunku. To sprawi, że powierzchnia będzie estetyczna, a podczas czyszczenia nie powstaną zmierzwienia i widoczne ślady nakładania środków.

Przy pielęgnacji mebli skórzanych ważna jest regularność. Tylko takie powstępowanie minimalizuje możliwość wystąpienia przebarwień, przetarć i wysiedzeń. Czyszczenie i szczotkowanie mebli skórzanych znacznie przedłuża ich żywotność.

Tapicerka skórzana wymaga delikatności. Skóry nie można mocno pocierać, gdyż można ją wówczas uszkodzić. Niewskazane jest używanie środków niededykowanych meblom. Pasta do butów skórzanych nie jest środkiem do czyszczenia tapicerek. Podobnie nie polecamy środków na bazie alkoholi czy kwasów np. owocowych.

Swoistym rodzajem pielęgnacji jest nawet miejsce użytkowania mebli tapicerowanych skórą. Kanapa wystawiona na działanie promieni słonecznych, nawet powleczona impregnatem z filtrem UV może się odbarwiać, płowieć i pękać. Dobrze jest również ustawić meble w pomieszczeniu wentylowanym oraz o wilgotności w granicach 40-60%. Powyżej 70% wilgotności skóra może po prostu zacząć gnić, a poniżej 40% znacznie się wysuszać i pękać.

Skóra nie dla każdego?

Umówmy się, że meble skórzane są piękne, luksusowe i ponadczasowe. Mają swoje wady i zalety. Każdy je chce mieć do momentu, aż na kanapę nie wejdą dzieci. Plamy przy nich to codzienność. Nawet nieustanne czyszczenie nie uchroni ich od przebarwień i uszkodzeń. Oczywiście pomocne mogą być narzuty, kapy i inne przykrycia.

Te nie uchronią jednak mebli przed zwierzętami. Szczególnie koty ostrzące pazurki mogę skutecznie zniechęcić nas do posiadania wyjątkowego wypoczynku czy ulubionego fotela.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl