Jak usunąć klej tapicerski z powierzchni mebli, ubrań i materiałów? 0
Jak usunąć klej tapicerski z powierzchni mebli, ubrań i materiałów?

Chcę usunąć plamę z kleju tapicerskiego - o czym muszę pamiętać?

Plama nieco zaschła, przez co nie da się jej zdrapać czy zmyć przy użyciu typowych technik. Problem wydaje się na tyle duży, że mimo dokładnego oczyszczenia np. podsufitki klej nadal jest widoczny na tapicerce. Klej, taki jak super glue czy mocny klej tapicerski bywa niezwykle problematyczny w usuwaniu z materiałowych powierzchni. Substancja chemiczna bardzo szybko zaczyna wiązać, przez co staje się niezwykle trudna do usunięcia już po kilku godzinach od nałożenia. Użytkownik samochodu, krzesła czy wersalki powinien w pierwszej kolejności przemyśleć zakres swoich działań, czyli po prostu mierzyć siły na zamiary. W większości przypadków usunięcie kleju tapicerskiego z ubrania czy innych delikatnych materiałów będzie bardzo trudne bez wcześniejszego uszkadzania tkanin. Niewłaściwe użytkowanie substancji usuwających klej może wypalić dziury w tkaninie, dlatego powinniśmy z dużą ostrożnością podchodzić do tego przedsięwzięcia. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na samodzielne pozbycie się kleju, czyli po prostu chcemy usunąć plamę, musimy zachować podstawowe zasady ostrożności. Jakie?

  • Nie używajmy silnych substancji chemicznych do usuwania plamy z kleju.
  • Zakładajmy zawsze rękawice i wykonujmy czynności zgodnie z zaleceniami producenta środka czyszczącego.
  • Używajmy wyłącznie sprawdzonych środków chemicznych, które będą bezpieczne dla człowieka nawet przy bezpośrednim kontakcie ze skórą.
  • Starajmy się przeprowadzać prace nakładania kleju i jego usuwania poza zasięgiem dzieci, a preparaty chemiczne trzymajmy poza zasięgiem dzieci.

Kiedy plama staje się bardzo trudna do zmycia?

Plama z mebli może zostać dosyć szybko usunięta, jeśli zadziałamy błyskawicznie. Wówczas obędzie się bez stosowania chemicznych substancji oczyszczających. Jeśli nieostrożnie ubrudzimy odzież wykonaną ze stuprocentowej bawełny, albo zauważymy stary klej na powierzchni tapicerki samochodowej - to znak, że mamy dość duży problem. Jeśli doszło już do wyschnięcia kleju, przez co plamy zostały utrwalone na powierzchni materiału, klej będzie bardzo trudny do usunięcia. Warto zatem, np. przez zakupem samochodu sprawdzić nie tylko części mechaniczne, ale zweryfikować także czy auto nie posiada plam na tapicerce. Jeśli pojazd posiada uszkodzenia tapicerki w niewidocznym miejscu - pół biedy. Gorzej, jeśli były właściciel samochodu uszkodził podsufitkę, np. przyczepiając do niej na klej akcesoria samochodowe. Musimy brać pod uwagę, że im warstwa kleju cieńsza, rozprowadzona na większej powierzchni i starsza - tym gorzej. Nie oznacza to jednak, że nie możemy podjąć się prac naprawczych na własną odpowiedzialność.

klejenie z użyciem kleju tapicerskiego

Zabrudzić delikatną powierzchnię jest niezwykle łatwo - wystarczy chwila nieuwagi

Usuwanie plamy z kleju tapicerskiego - jak zacząć?

Jeśli plama jest świeża - niezwłocznie bierzemy wacik, usuwamy warstwę kleju z ubrania i pozbywamy się plamy najlepiej jak najszybciej to możliwe. Moczymy materiał w ciepłej wodzie albo przykładamy kostkę lodu - zależy to od specyfiki kleju. Następnie, jeśli na ubraniu pozostała mokra plama, wrzucamy ciuch do prania. Pierzemy z użyciem czyszczących środków zgodnie z dostępnym programem w pralce dotyczącym pozbywania się trudnych plam. Materiał po praniu powinien puścić klej, a ubranie po wyschnięciu przechowuj w nieco bezpieczniejszych warunkach.

Jak usunąć plamę, która pozostała po praniu?

Niestety, nie każdą plamę z kleju usuniemy za pomocą prania w wysokiej temperaturze. Dotyczy to plam jedynie świeżych, wobec których od razu podejmiemy czynności w celu ich redukcji z materiału. Usunąć klej możemy także przy użyciu popularnej substancji zmywania lakieru z paznokci - mowa o acetonie. Aceton jest rozpuszczalnikiem chemicznym, znanym chociażby z reklam kosmetycznych. Acetonem możemy spróbować działać, jeśli plama jeszcze nie jest zbyt stara - najlepiej, jeśli działamy dosyć szybko (plama wyschła, ale nadal jest świeża). Gorzej, jeśli chcemy usunąć klej z powierzchni plastikowych. O taką sytuację nie trudno, w szczególności jeśli dokonywaliśmy prac tapicerskich w swoim samochodzie (i uszkodziliśmy deskę rozdzielczą).

wycieranie tapicerki samochodowej

Zdarza się, że klejem tapicerskim zanieczyścimy nie tylko meble, ale także wnętrze samochodu

Dlaczego aceton działa negatywnie na plastik? Zasady ostrożności

Aceton, którym potraktujemy powierzchnie plastikowe, szybko wejdzie w reakcje chemiczne z syntetykiem. Tworzywo sztuczne osłabi się i zmatowi, wobec czego będziemy mieć jeszcze większy problem, niż po przypadkowym pobrudzeniu klejem wnętrza samochodu. Jeśli nasze meble zostały pobrudzone, ale są wykonane z materiałów innych, niż syntetyczne - możemy zaryzykować i podjąć się próby ich oczyszczenia. Te zależności można odnieść nie tylko do sytuacji motoryzacyjnych - równie dobrze możemy uszkodzić coś w salonie, sypialni czy łazience, nieostrożnie dokonując klejenia poszczególnych elementów.

Podczas prac należy zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia i nie tylko

Jeśli będziemy decydować się na prace związane z usuwaniem kleju, zwróćmy uwagę na to, aby:

  • Zapewnić właściwą wentylację pomieszczenia. Aceton jest substancją drażniącą, a długotrwałe przebywanie w takich warunkach jest niekorzystne dla zdrowia.
  • Ubierać rękawice ochronne. To ważne, ponieważ substancje chemiczne i klej mogą być niekorzystne przy kontakcie skórnym. Jeśli montujemy podsufitkę i na bieżąco usuwamy klej - to tym bardziej musimy zabezpieczać swoje dłonie.
  • Przy usuwaniu plamy kleju z ubrania wykorzystywać jedynie bezpieczne płyny acetonowe. O zawartości jedynie niewielkiej ilości środków drażniących.
  • Unikać stosowania acetonu, jeśli materiał jest syntetyczny. Środek chemiczny może także działać niekorzystnie na ubrania, np. odbarwiając je.

Chcę usunąć klej innymi sposobami. Jak sprawdzić, czym mogę?

Dobrym miejscem na odnalezienie nietypowych i ciekawych sposobów na czyszczenie mebli czy ubrania z kleju tapicerskiego są różnorakie fora tematyczne i grupy na social mediach. Musimy jednak podchodzić z dużą dozą rezerwy do tego, co poszczególni użytkownicy prezentują na forum. Nie każdy podany odnośnik musi nas prowadzić do rozwiązania problemu. Co gorsza, ciężko poszczególne sytuacje porównać do naszego problemu, wobec czego użytkownik może być wprowadzony w błąd. Jeśli stracimy nadzieje, a problem okaże się zbyt trudny - wezwijmy specjalistyczną pomoc. My tymczasem zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą klejów tapicerskich.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl