Zszywki tapicerskie do zadań specjalnych 0
Zszywki tapicerskie do zadań specjalnych

Na jakość mebli tapicerowanych wpływają detale. Wysokiej jakości tkanina obiciowa, dopasowane wypełnienie, mocny stelaż a nawet odpowiednio dobrane nóżki, tworzą interesującą całość. Wszystko, oczywiście, spinają zszywki tapicerskie i gwoździe. Mocne i trwałe, zapewniające odpowiednie połączenie elementów mebli, najczęściej tkanin tapicerskich z drewnem.

Jak dobrać rodzaj zszywek do wykonywanej pracy

Aby dobrze wykonać obijanie, pikowanie i wszystkie prace polegające na spajaniu poszczególnych elementów mebla, warto wybrać najlepsze zszywki tapicerskie. Wysokiej jakości produkt musi być bowiem wykonany z materiału o parametrach warunkujących wytrzymałość i plastyczność zszywek. Dlatego, do produkcji zszywek tapicerskich, najczęściej używa się stali przeciąganej na sucho, poddanej obróbce chemiczno-cieplnej, obejmującej wyżarzanie i galwanizację oraz przeciąganej na mokro. W przypadku zastosowania zszywek wykonanych ze stali niskogatunkowej lub produkowanych niezgodnie z najlepszymi technologiami, narażamy się na stosowanie zszywek miękkich, wyginających się lub mało plastycznych, pękających.

Aby zszywki spełniały swoją funkcję powinny być zatem wykonane z wysokiej jakości drutu, gwarantującego również odpowiednią i wydajną pracę zszywacza. Ważny jest dobór rodzaju zszywek do pracy, którą zamierzamy wykonać.

  1. Do mocowania tkanin tapicerskich, materiałów dekoracyjnych, skór czy plakatów poleca się używać zszywek z cienkiego drutu.

  2. Do prac izolacyjnych, montażu folii dachowych, papy, kartonów i PCV zaleca się stosować zszywki z drutu płaskiego.

  3. Kable nieskonapięciowe mocuje się zszywkami zaokrąglonymi.

  4. Przy mocowaniu twardych materiałów lub gdy mocowanie wymaga głębokiego wbicia np. przy meblach mocno pikowanych, najlepiej użyć zszywek wąskich lub gwoździ tapicerskich.

Dobierając zszywki tapicerskie trzeba również wziąć pod uwagę ich różnorodną długość.

  1. Przy obijaniu siedzisk krzeseł tapicerowanych stosuje się zszywki 6 i 8 mm.

  2. Do mocowania tkanin używa się zszywek o długości 10 mm. To najczęściej stosowane zszywki tapicerskie. W żargonie nazywane są „dziesiątkami”.

  3. Niektóre meble tapicerowane wymagają zastosowania zszywek o długości 12 mm. Wówczas zazwyczaj mówimy o tkaninach i tapicerkach pikowanych.

  4. Z kolei do mocowania szkieletów mebli, pasów podtrzymujących i na oparciach najlepsze są zszywki o długości 14 i 16 mm. Są one również idealne do przypinania skór i grubych żakardów. Tutaj polecane są również specjalistyczne zszywki z lakierowanym grzbietem, które są dopasowane do stosowanych tkanin. To znacznie podnosi estetykę wykonania mebli oraz ich jakość finalną.

  5. Zszywki o tej samej długości ale o znacznie cieńszym przekroju drutu są idealne do przyczepiania tapicerek do mebli z tworzyw sztucznych czy mocowania poszycia na łukach.

  6. Do formatek sprężynowych najlepiej używać zszywek o długości 18 lub 21 cm.

  7. Natomiast zszywki tapicerskie, o długości nogi 25 do 50 mm poleca się do mocowania szkieletów mebli, gdzie zszywki wąskie najczęściej stosowane są do mocowania drutu formatek.

  8. W tapicerstwie używane są również zszywki 40 i 50 mm, ożywicowane, dla zwiększenia ich sztywności szczególnie, gdy wykonane są z cienkiego drutu. Ożywicowanie ogranicza wyginanie nóg zszywek przy wbijaniu ich w twarde drewno.

Czym wbijać zszywki tapicerskie?

Do odpowiedniej obsługi zszywek tapicerskich oczywiście trzeba użyć zszywaczy tapicerskich. Najbardziej poleca się korzystanie ze zszywek oferowanych przez producentów zszywaczy, które używane są w tapicerni. Mamy wówczas pewność, że oba elementy będą dobrane nie tylko pod względem polecanej jakości ale również wydajności i rozmiarów, które mogą różnić się milimetrami i znacznie obniżać nawet jakość końcową mebla tapicerowanego.

Ze względu na sposób zasilania zszywacza mamy urządzenia:

  1. Ręczne

  2. Elektryczne

  3. Pneumatyczne

Zszywacze ręczne i elektryczne najczęściej używane są do szybkich napraw, niewielkich powierzchni przyczepiania, scalania materiałów lekkich, miękkich czy dodatkowych. Ich wadą jest bowiem szybkość działania uzależniona od szybkości pracy operatora. Ponadto wymagają znacznych nakładów siły, szczególnie przy zszywaczach ręcznych. Są popularne ze względów ekonomicznych przy samym zakupie.

Znacznie częściej, w tapicerniach, można znaleźć zszywacze pneumatyczne. Umożliwiają one szybszą, łatwiejszą i ograniczającą wysiłek pracę. Pozwalają na wystrzelenie nawet ponad tysiąca zszywek na minutę, najczęściej z możliwością regulowania nacisku na pojedyncze elementy. Niestety są to urządzenia droższe, dlatego wykorzystywane przy pracach produkcyjnych.

Podsumowanie

Zszywki tapicerskie są niepozorne. Nie widać ich, nikt nie zwraca na nie uwagi. Jak można się jednak przekonać, są ważnym elementem składowym każdego mebla tapicerskiego. To one warunkują jakość finalną mebla i jego wytrzymałość. Warto wybrać tylko te najwyższej jakości. Jak się okazuje, dobrze jest też dobrać zszywki do posiadanego zszywacza. To znacznie ułatwi prace tapicerskie czy pikowania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl