Tkaniny podbiciowe – równie ważne jak pozostałe „składniki” mebla 0
Tkaniny podbiciowe – równie ważne jak pozostałe „składniki” mebla

Meble tapicerowane to nie tkanina obiciowa na stelażu wyłożonym pianką tapicerską. Aby meble były wytrzymałe, „trzymały formę” a wypełnienie wyściełające było zabezpieczone, stosuje się tkaniny podbiciowe. Do tej grupy należą: filc podkładowy, owata meblarska nazywana również włókniną wysokopuszystą oraz wigofil.

Proces produkcji mebli tapicerowanych

Rodzaj zastosowanego materiału podbiciowego zależy oczywiście od rodzaju mebla i koncepcji produkcyjnej. Ta wynika z opracowania technicznego, które powstaje już podczas fazy projektowej mebla. To podczas tego etapu projektanci robią szkic produktu, na podstawie którego powstaje prototyp. Model podlega dokładnemu dopracowaniu, sprawdzeniu wytrzymałości, wyborze odpowiednich tkanin obiciowych i wypełnienia. Jest to moment wprowadzania ostatecznych poprawek. Dopiero bowiem zatwierdzony prototyp może przejść do etapu produkcji. Rozpoczyna się tworzeniem szkieletu mebla, zazwyczaj z użyciem drewna certyfikowanego FSC, wykrawaniem pianki do wypełnienia siedziska, otulaniem i wyściełaniem owatą meblarską i innymi materiałami podbiciowymi a na końcu wykrawaniem pokrowca z tkanin obiciowych.

Zazwyczaj kolejne etapy produkcji mebla tapicerowanego następują w kolejnych, wyspecjalizowanych działach. Są to stolarnie, dział montażu czy oklejania, również krajalnia, szwalnia i tapicernia. Stolarnia, oklejarnia oraz dział montażu tworzą konstrukcję nośną z drewna, płyt wiórowych i pilśniowych, sklejki czy płyty MDF. Półfabrykaty są strugane, przeżynane wzdłużnie bazująco i wzdłużnie poprzecznie. Przy użyciu maszyn numerycznych powstają również elementy krzywoliniowe, wiercenia i frezowania. Tak przygotowane produkty trafiają do montażowni, gdzie prócz sklecania stelaża następuje jego wyposażenie w pasy i mechanizmy, podczas procesu okuwania mebla tapicerowanego. W kolejnym dziale – klejenia, następuje wykończenie „na biało” i pokrycie owatą. Również zostają nałożone formatki piankowe. Dopiero przy udziale półproduktów uzyskiwanych przy współpracy z krajalnią i szwalnią tapicer nadaje meblowi ostateczny wygląd nakładając na nadany wcześniej kształt poszycie. Tak wyprodukowany mebel przechodzi do kontrolerów jakości, pakowaczy i magazynu, skąd może być przetransportowany do sklepu.

Materiały podbiciowe

O ile można sobie wyobrazić, że mebel tapicerowany zbudowany jest ze stelaża drewnianego, elementów płytowych, sprężyn, gąbki i poszycia, o tyle nie każdy wie, że między formatkami piankowymi a tkaniną obiciową mocowane są istotne dla komfortu użytkowania oraz długowieczności mebla materiały podbiciowe. Podbiciówki to materiały zabezpieczające oraz wyściełające wnętrze. Do grupy tych materiałów należy filc podkładowy, owata i wigofil.

Technologie produkcji materiałów podbiciowych:

Filc

Spilśnianie włókiennicze

Owata

Zgrzewanie komorowe na sucho

Wigofil

Technologia Stanbud

Filc

Istnieje filc: bity – z bezpośredniego filcowania włókien i tkany – z folowania tkanin. Filce bite powstają dzięki spilśnianiu runa i wzmacnianiu go igłowaniem. Z kolei filce tkane powstają w wyniku spilśniania warstw zewnętrznych tkanin wełnianych z wełen owczych, kozich, lam i pochodnych wełny. Nie raz, oczywiście, filce powstają naturalnie w skutek użytkowania wyrobów, najczęściej wełnianych.

W meblarstwie stosowany jest filc podkładowy, techniczny. Filc podkładowy nazywany jest często włókniną filcową. Powstaje dzięki zgrzebleniu runa, igłowaniu wzmacniającemu, kalandrowaniu, dzięki któremu uzyskuje się ostateczną twardość tkaniny oraz stabilizacji termicznej w temperaturze do 150 stC. Dzięki tym procesom filc uzyskuje wysoką wytrzymałość w gramaturze od 350 g/mkw do 600 g/mkw. Daje to możliwość zabezpieczenia mebla przed działaniem sprężyn i innych elementów mogących powodować uszkodzenia poszycia.

Filc podkładowy sprzedawany jest w belach, arkuszach i w postaci formatek filcowych, które wycinane są na zamówienie. W belach sprzedawany jest filc o szerokości 1600 – 2000 mm i w grubości 2 – 20 mm. Filc w arkuszach ma najczęściej wymiary 1000 x 1000 mm i grubość 2 – 20 mm.

Owata

Owata tapicerska jest wysokopuszystą włókniną z włókien poliestrowym i biokomponentów, produkowaną metodą sklejania na sucho. Dzięki dobranemu procesowi technologicznemu ma odpowiednią puszystość i sprężystość. Jest niezwykle lekka, przewiewna i nie odkształca się. Odznacza się trudnopalnością. Zazwyczaj dostępna jest w gramaturze 100 – 450 g/mkw. Sprzedawana jest jednak w standardzie: 50,70, 80, 100, 120, 135, 150, 200, 270, 300, 400, 450 g/mkw, dzięki czemu można odpowiednio dostosować jej grubość do potrzeb technicznych mebla tapicerowanego. Oferowana szerokość to zazwyczaj 160 i 200 cm ale zamówienia indywidualne realizowane są w przedziale 50 – 225 cm.

To doskonała wyściółka meblarska dzięki której meble zyskują na miękkości, formie, przepuszczalności i komforcie użytkowania. W meblarstwie owata stosowana jest jako warstwa wyściełająca do siedzisk, oparć i twardych boków mebli, jako warstwa nadająca miękkość zewnętrznym tkaninom obiciowym oraz jako warstwa modelująca.

Wigofil

Wigofil jest najmniej znaną tkaniną tapicerską. Jest to tkanina polipropylenowa, bez formaldehydów, o charakterystycznej dużej odporności na rozciąganie, rozrywanie, przecieranie. Jest ognioodporna i przepuszczalna, głównie dla powietrza, co potwierdzają atesty: FIRA dla trudnopalności oraz OEKO-TEX w ateście higienicznym. To materiał izotopowo wytrzymały, który poddaje się formowaniu, krojeniu oraz szyciu. Jest trwały i nowoczesny. Na rynku wigofil nazywany jest również texfilem, lutrasilem, flizeliną, fliseliną oraz włókniną płaską.

Wigofil utrzymuje odpowiednią formę mebla, głównie siedziska, zabezpiecza zewnętrzne poszycie z tkaniny tapicerowanej przed działaniem np. sprężyn. Jest warstwą poślizgową dzięki której można łatwo nasunąć pokrowiec z tkaniny obiciowej na pokrycie pianki tapicerskiej. Stosowany jest przy wyściełaniu niemiękkich powierzchni mebla tapicerowanego oraz poduszek czy podgłówków, szczególnie tych mocowanych na stałe. Jest też materiałem wyjątkowo odpowiednim do szycia kieszeni sprężynowych w materacach oraz tapicerowanych meblach sprężynowych. Poza tapicerstwem służy do produkcji mebli ogrodowych oraz materaców samodzielnych. Wigofil używany jest do szycia materiałów reklamowych, pokrowców wykorzystywanych w wędkarstwie, śpiworów turystycznych, niektórych namiotów czy wyściełania trumien.

Tkanina ta powstaje w technologii Spunbond, polegającej na bezpośrednim formowaniu granulatu polimerowego na filamenty czyli włókna nieskończone, służących do wytwarzania włókniny nietkanej. Skraca to znacznie technologię produkcji o proces przetwarzania włóknin pierwotnych w postać płaską włókien mono czy włókien bikomponentowych z kombinacji PP/PE. Technologia ta daje równomiernie rozłożone włókna na całej powierzchni materiały, zachowując jej właściwości charakterystyczne zarówno w poprzek jak i wzdłuż. Dzięki Spunbound powstają tekstylia o wysokiej wytrzymałości a jednocześnie charakterystycznej delikatności.

Wigofil sprzedawany jest w gramaturze od 15 – 150 g/mkw: 15, 20, 25, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120, 150, w szerokości standardowej 160 cm, przy możliwości zamówienia materiału o szerokości 20 – 320 cm. Produkt zazwyczaj oferowany jest w czterech głównych kolorach: czarnym, białym, szarym i beżowym.

Podsumowanie

Materiały podbiciowe są więc ważnym elementem każdego mebla tapicerowanego. W artykule wskazaliśmy trzy główne ich rodzaje. Biorąc pod uwagę różnice w technologii produkcji każde z nich mają swoje wady i zalety, które predysponują je do określonego sposobu użycia.

Zalety materiałów podkładowych:

Filc

Sztywny, wytrzymały i odporny na ścieranie, amortyzuje i zabezpiecza, głównie miękkie i mniej odporne elementy mebli tapicerowanych

Owata

Miękka, delikatna, puszysta, lekka i odporna na odkształcenia. Jest sprzedawana w bardzo interesującej cenie

Wigofil

Tkanina nowoczesna o dużej miękkości, niskiej wadze i trwałości. Jest przepuszczalna dla powietrza i pary wodnej, odporna na ścieranie, rozrywanie i rozciąganie – równomiernie dla każdego kierunku

Przykładowe sposoby zastosowania tkanin podkładowych:

Filc

Meblarstwo i tapicerstwo, przemysł samochodowy, elementy ochronne w wyposażeniu wnętrz

Owata

Meblarstwo i tapicerstwo, również przemysł pościelowy – wypełnienie kołder, poduszek

Wigofil

Meblarstwo i tapicerstwo, przemysł rolniczy i pościelowy, przemysł spożywczy – worki na żywność ekologiczną

 

Warto stosować tylko najlepsze materiały podbiciowe. Warunkują one jakość końcową wykonanego mebla, jego komfort użytkowania i wytrzymałość.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl