Jak codziennie pielęgnować meble tapicerowane? 0
Jak codziennie pielęgnować meble tapicerowane?

Regularnie odkurzaj meble tapicerowane

Zdawałoby się, że największym wrogiem mebli tapicerowanych są dzieci i ich lepie ręce. Każdy rodzic wie, że przy małych dzieciach wszystko zagrożone jest ubrudzeniem, pokolorowaniem, pocięciem. Tymczasem meblom tapicerowanym znacznie bardziej szkodzi kurz- szczególnie jeśli meble postawione są blisko kaloryferów czy kominków. Unoszący się kurz osadza się na powierzchni i, podczas naturalnego ich użytkowania po prostu wchodzi w tkaninę lub przyczepia się do niej.

Dlatego warto odkurzać tapicerki przy każdym odkurzaniu podłóg. Co najważniejsze, nie można używać do tego celu szczotki podłogowej, a specjalnie przystosowanej i czystej nasadki.

Nie stawiaj mebli tapicerowanych na słońcu

Materiały wykorzystywane do mebli tapicerowanych, choć są coraz lepszej jakości, nie lubią bezpośredniego wystawienia na słońce czy źródła ciepła. Może to bowiem spowodować ich wyblaknięcia, przebarwienia i przepalenia.

Co jakiś czas dokładnie wypierz poszycie

Mimo odkurzania, co jakiś czas warto gruntownie odświeżyć poszycie mebli tapicerowanych i je wyprać. Można to zrobić samodzielnie, uważając jednak na użycie odpowiedniego środka oraz minimalnej ilości wody. Problemy z wyschnięciem mebli mogą bowiem doprowadzić do ich nieprzyjemnego, zbutwiałego zapachu.

Warto więc zastanowić się, czy lepszym wyjściem nie jest zatrudnienie profesjonalnej firmy piorącej. Używa ona specjalistycznych urządzeń, często piorących parą wodną, co nie tylko gruntownie odświeży meble, ale również usunie np. roztocza, które są szczególnie niewskazane dla alergików.

czyszczenie tapicerki kanapy

Zawsze od razu usuwaj plamy

Plamy, które szczególnie mogą zaszkodzić tapicerce meblowej to pozostałości po tłuszczu, kawie, herbacie, winie, gumie do żucia, plastelinie, kredkach, czekoladzie, pisakach. Jak dowiodły badania, grupy tych zanieczyszczeń, choć są najczęstszymi, szczególnie w domach z dziećmi, wciąż sprawiają nam najwięcej trudności w czyszczeniu.

Tymczasem do czyszczenia wymienionych plam wcale nie trzeba wybitnych umiejętności. Tłuste plamy należy zmywać rozpuszczalnikiem do tłuszczu, a potem należy wszystko przemyć szamponem. Przyklejoną gumę dobrze jest schłodzić, a następnie oderwać bez żadnych przeszkód. Kwaskiem cytrynowym usunie się plamy po kawie, herbacie i czerwonym winie, a welur i aksamit powinno się myć zawsze z włosem, nigdy pod włos, roztworem z amoniaku. Przy plamach wielokrotnie wystarczy szybkość i działanie, zanim bród nie wsiąknie w tkaninę. Plamy powinno się też czyścić ku środkowi, aby jej nie rozmazać.

W domu ze zwierzętami szczególnie przemyśl pomysł używania narzut

Wiadomo, że nie po to człowiek kupuje piękne meble tapicerowane, aby je zaraz ponakrywał narzutami. Jeśli jednak mieszkają z nami zwierzęta, warto przemyśleć kwestię narzut, chociaż w okresie jesienno-wiosennym, kiedy psie łapki szczególnie często są brudne i mokre. Zdecydowanie lepiej wyjdzie nam pranie narzut, niż czyszczenie tapicerek.

Wybieraj tkaniny wodoodporne

Dobrym posunięciem przy codziennej pielęgnacji mebli tapicerowanych, jest również zakup mebli obitych tkaninami wodoodpornymi, które znacznie łatwiej się czyści. Posiadają one odpowiednią strukturę, po której woda spływa, albo jest kumulowana w postaci łatwej do zebrania kropli. Do czyszczenia takich tapicerek zazwyczaj wystarczy czysta ściereczka nasączona wodą, ewentualnie niewielką ilością środka do prania tapicerek lub dywanów.

kobieta odpoczywa na dywanie po sprzątaniu

Dbanie o czystość mebli zdecydowanie przedłuży ich jakość

Czyste meble dłużej utrzymają swój pierwotny wygląd. Często odkurzane, przynajmniej raz w roku prane i ustawione w odpowiednim miejscy dłużej nam posłużą. Warto zadbać o stan mebli!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl