Renowacja mebli 0
Renowacja mebli

Czym jest odnawianie mebli?

Odnawianie mebli, czyli renowacja, do niedawna kojarzyła się z przywracaniem antyków do ich świetności. Obecnie można zlecić firmie tapicerskiej lub samodzielnie spróbować swoich sił, przy zmianie wyglądu nie tylko mebli antycznych, ale również nowoczesnych.

Renowacja nie jest jednak tylko znaczącą poprawą wyglądu mebli. W działaniach tych głównie chodzi o przywrócenie im funkcjonalności i komfortu użytkowania. Dotyczy to głównie siedzisk i oparć, które nie tylko obija się nowymi tkaninami tapicerskimi, ale również montuje w nich nowe pianki, sprężyny i wypełnienia. Jednocześnie sprawdza się stabilność mebli i prawidłową konstrukcję elementów drewnianych.

Renowacja to jednak nie tylko zmiana obicia, wymiana poduszek, nóżek czy oparcia. To także czyszczenie plam i odświeżanie wyglądu mebla specjalnymi, często dostępnymi dla profesjonalistów, środkami kosmetycznymi.

Kto powinien skorzystać z usługi renowacji?

Renowacja powinna spodobać się każdemu. Niezależnie czy ktoś jest estetą zakochanym w antykach, czy chce uratować ukochany mebel, albo też nie zadowala się wyposażeniem pochodzącym z sieciówek, renowacja może zaspokoić jego wysublimowany gust. Renowacja to również idealne wyjście przy zmianie wystroju wnętrz czy przeprowadzce. Każde działania wiążą się z nakładami finansowymi, które w tym wypadku można ograniczyć. Nadając posiadanym meblom nowy wygląd, można otrzymać również prawdziwą perełkę designu, co najważniejsze, taniego i idealnie dopasowanego do własnego gustu.

Komu zlecić renowację mebli?

Renowacją mebli zajmują się zazwyczaj wyspecjalizowane firmy. Pracownie określają okres historyczny mebla i zajmują się w głównej mierze antykami. Niektórzy po mistrzowsku nadają meblom konkretny styl, niezależnie kiedy zostały wyprodukowane. Nie powinniśmy się więc zniechęcać, jeśli trafimy do renowatora niezainteresowanego pracą nad naszym meblem. Nie musi to oznaczać nieopłacalności pracy, a jedynie nieprzygotowanie techniczne do danego przedsięwzięcia. Każda osoba specjalizująca się w renowacji jest niemal artystą i ma własny styl oraz ulubioną dziedzinę.

Dobry specjalista powinien potrafić doradzić, co można uzyskać z naszego mebla i jakim procesom można go poddać. Jego pomysły muszą być odzwierciedleniem realnych możliwości oraz powinny przybliżać realizację do zgłoszonych przez nas potrzeb.

Czy można samodzielnie odnowić meble?

Choć odnawianie mebli może wydawać nam się trudne, renowacja jest mozolna, ale dla każdego, kto ma choć minimalne umiejętności majsterkowicza.

Odnawianie mebli drewnianych

Samodzielną renowację mebli drewnianych trzeba rozpocząć od ich wyczyszczenia. Do tego celu najlepiej użyć szarego mydła i odrobiny wody. Następnie trzeba pozbyć się korników-jeśli takie zamieszkują nasz mebel. Niezbędne są tu specjalistyczne preparaty dostępne nawet w sklepach budowlanych. Po wyschnięciu środków odrobaczających musimy przystąpić do usunięcia farby i lakieru za pomocą papieru ściernego i rozpuszczalników. Po oczyszczeniu i osuszeniu drewna można przystąpić do malowania powierzchni oraz wykonania wszelkiego rodzaju przecierek, jeśli wybierzemy styl vintage lub shabby chic. Dopiero na koniec trzeba wszystko polakierować i obić, jeśli nasz mebel tego wymaga.

Odnawianie mebli tapicerowanych

Przy renowacji mebli tapicerowanych szczególnie dokładnie należy usunąć stary materiał i wyściółkę z siedzisk, oparć i podłokietników. Miejsca te mogą być źródłem nieprzyjemnych zapachów, a ich intensywne użytkowanie może spowodować wyjątkowo mocne ubicie tkanin, starcie powierzchni i utworzenie się tzw. wysiedzisk.

Polecamy tutaj użyć wysokiej jakości tkaniny tapicerskie oraz gąbki, które można zakupić w sklepie. Przy zmianie nóg i okuć, również warto wyszukać elementów najwyższej jakości. Da to gwarancję uzyskania wyjątkowego mebla. Prace z elementami drewnianymi powinny być przeprowadzone zgodnie ze wskazówkami wyżej zamieszczonymi.

Renowacja dla każdego!

Dosłownie każdy mebel można dowolnie zmieniać. Dopasowanie szafy, fotela czy choćby zwykłego krzesła może być nie tylko świetną zabawą, ale również sposobem na uzyskanie wyjątkowego wnętrza, przy tworzeniu którego nie wyda się kroci.

Zachęcamy do sprawdzenia swoich możliwości i umiejętności. Nasze akcesoria do mebli, nóżki, gąbki i tkaniny tapicerskie są idealne do tego typu, nawet amatorskich, prac.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl