Renowacja mebli skórzanych - czy warto samodzielnie? 0
Renowacja mebli skórzanych - czy warto samodzielnie?

Naprawa mebli skórzanych czy zakup nowego mebla?

Meble skórzane ze skóry naturalnej to produkty trwałe, które zawsze zdobią wnętrza i nadają im eleganckiego charakteru. Ich żywotność jest niewątpliwie długa, natomiast nawet systematycznie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne i stosowanie specjalistycznych preparatów konserwujących nie zatrzymają pewnych procesów. Z biegiem lat także te najpiękniejsze i najmocniejsze meble skórzane zawsze tracą swój pierwotny blask, a faktura skóry zmienia swoje oblicze. Pojawiają się pierwsze delikatne przetarcia, również kolorystyka nie jest tak żywa jak kiedyś. Czasami nawet widać dziurki.

przenoszenie kanapy skórzanej

Renowacja sofy skórzanej to danie jej drugiego życia

Co można zrobić w takiej sytuacji? Nowe meble ze skóry są naprawdę drogie. Z kolei stare meble, o ile mają solidne stelaże, a jedynym problemem okazuje się mniej lub bardziej uszkodzona tapicerka, warto poddać renowacji. Zysk bywa spory, i nie tylko chodzi o kwestie finansowe. Oczywiście renowacja mebli oznacza mniejsze koszty niż zakup nowych mebli, szczególnie gdy przeprowadzi się ją samodzielnie (a jak to zrobić, poniżej). Jednak czasami trudno też pożegnać się ze swoimi meblami, które idealnie pasują do aranżacji pomieszczenia.

Stare meble skórzane jak nowe, czyli skuteczna renowacja mebli

Odnawianie mebli skórzanych ma sens. Niektórzy decydują się skorzystać z fachowej pomocy firm tapicerskich. W takiej sytuacji należy liczyć się z nieco wyższymi kosztami niż w wypadku samodzielnie przeprowadzanych zabiegów. Natomiast warto spróbować to zrobić w zaciszu domowym, ponieważ samodzielna renowacja nie jest aż tak bardzo skomplikowana. Potrzebne są tylko odpowiednie materiały jak wysokiej jakości skóra naturalna, a także akcesoria tapicerskie. W internecie łatwo znaleźć merytoryczne poradniki, jak zrobić renowację mebli skórzanych krok po kroku.

Na jakie efekty można liczyć? Meble po renowacji prezentują się niemal jak prosto ze sklepu. Skóra ponownie nabiera odpowiedniej elastyczności i blasku, a kolor staje się intensywny. Renowacja mebli oznacza ponadto naprawę nieestetycznych uszkodzeń, a więc plam, rys czy rozdarcia.   

kawałki skóry

Renowacja skóry - różna kolorystyka

Samodzielna renowacja mebli skórzanych

Naprawa mebli skórzanych powinna przebiegać w kilku etapach. To tak naprawdę kilka działań, które mają na celu przywrócenie meblom ze skóry pierwotnych właściwości, a przy okazji poprawić komfort użytkowania

Renowacja kanapy skórzanej czy innych mebli pozwala ponadto usunąć nieestetyczne zabrudzenia i tłuste plamy, przetarcia i jednocześnie zabezpieczyć przed pojawieniem się nowych pęknięć. Oczywiście istotne też okazuje się wzmocnienie pierwotnego kolorytu. Od czego zacząć zatem przywracanie dawnego blasku meblom?

Na początek - demontaż kanapy lub fotela

Chodzi o to, żeby umiejętnie oddzielić elementy skórzane od drewnianych (bądź metalowych). Oczywiście należy przy tym zachować wyjątkową ostrożność, aby przez przypadek niczego dodatkowo nie uszkodzić i samemu się nie skaleczyć. Ważna informacja - stare zszywki i gwoździe na pewno można od razu wyrzucić, bo już się nie da ich ponownie wykorzystać.

Sprawdzenie, w jakim stanie jest skóra

Jeżeli na materiale widać jedynie upływ czasu, ale nadaje się jeszcze do użytku, to renowację skóry należy zacząć od odświeżenia. Bez wątpienia nie wystarczy czyszczenie szmatką i ciepłą wodą z octem. Natomiast warto sięgnąć po specjalne preparaty do odtłuszczania skóry. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie benzyny ekstrakcyjnej. Dzięki temu znikają nieestetyczne przebarwienia od potu.

W przypadku dość płytkich rys specjaliści zalecają mazak do skór. Z kolei te głębsze daje się ukryć poprzez ich wypełnienie skórą w płynie. Co zrobić z niewielkimi dziurami lub rozdarciami? Najlepiej zrobić podkładkę z kawałka skóry o podobnym odcieniu i przykleić za pomocą kleju do skóry. Potem wystarczy zastosować skórę w płynie, co pozwala wyrównać powierzchnię. Ważna kwestia - ten sposób sprawdza się wyłącznie do małych ubytków.

Samodzielna renowacja kanapy skórzanej nie jest natomiast możliwa, jeżeli skóra jest naprawdę mocno zniszczona i wymaga całkowitej wymiany. Wtedy tylko profesjonalna renowacja się sprawdza przeprowadzona przez tapicera - dla laika to po prostu zbyt trudne zadanie, a szkoda byłoby zniszczyć swoje meble.

Naprawa lub odświeżenie stelaża

Bez znaczenia, czy rama jest drewniana czy metalowa, to i tak przyda się co najmniej jej odświeżenie.

W przypadku stelaża drewnianego z reguły jest więcej do zrobienia. Na początku warto dokładnie go wyszlifować, odtłuścić i oczyścić. Jeżeli są jakieś pęknięcia lub brzydkie rysy, to konieczne okazuje się szplachlowanie, aby te ubytki ukryć. Na koniec kładzie się warstwę farby lub lakieru do drewna. Takie zabiegi nie tylko poprawią estetykę, ale przede wszystkim wzmocnią walory użytkowe ramy.

Metalowe stelaże czasami prezentują się całkiem dobrze, o ile są wykonane np. ze stali nierdzewnej. Jednak warto przy okazji nieco odświeżyć wygląd. Można do tego zastosować drucianą szczotkę, co pozwoli zedrzeć starą powłokę. Potem stelaż należy odtłuścić i pokryć farbą do metalu.

pikowana skórzana kanapa po renowacji

Sofa skórzana jak nowa po renowacji

Sprawdzenie stanu wypełnienia

Oprócz stelażu i samej skóry trzeba także sprawdzić, w jakim stanie jest wypełnienie. Lata użytkowania sofy czy foteli skutkują tym , że na często nadaje się jedynie do wymiany. Wskazuje na to mocne zbicie wypełnienia lub widniejące duże jego braki.

W większości przypadków trudno samodzielnie zająć się wymianą całości wypełnienia, ponieważ łatwo doprowadzić do uszkodzenia twardej skóry przy dość niewprawnych rękach. Trzeba przecież mocno naciągnąć skórę na piankę (z drugiej strony jest miejsce na podkład), następnie jeszcze do narożnika. Tam przybija się ją do podkładu za pomocą specjalnego zszywacza tapicerskiego. I tak krok po kroku, aż całkowicie zabezpieczy się wypełnienie przez przesuwaniem lub wypadaniem. Koniecznie trzeba w takiej sytuacji skorzystać z profesjonalnej renowacji mebli.

Zdecydowanie łatwiej uzupełnić tylko braki w piance, ponieważ nie ma wtedy konieczności zdejmowania skóry z wypełnienia. Wystarczy natomiast odpruć w tym miejscu, w którym warto dołożyć nieco wypełnienia. Bardzo ważne, aby też nie przesadzić z ilością pianki, bo za dużo jest równie niedobrze jak za mało. Mogą się pojawić nieładne wybrzuszenia i meble nie będą się prezentować estetycznie. Oczywiście po uzupełnieniu braków należy ponownie przymocować odpruty fragment za pomocą zszywek tapicerskich.

Złożenie wszystkich elementów

Jeżeli meble były całkowicie zdemontowane, to po renowacji skóry i stelaża, także uzupełnieniu pianki trzeba na nowo wszystkie elementy złożyć. Często to dość trudne, dlatego na etapie demontażu warto robić zdjęcia - wtedy widać, jak krok po kroku doprowadzić sofę czy fotele do pierwotnej formy.

Błędy na tym etapie bywają szczególnie kosztowne. Chwila nieuwagi wystarczy, aby uszkodzić dopiero co odnowioną skórę i praktycznie cała praca idzie na marne - a przy tym rosną koszty renowacji. Dlatego pośpiech jest w tym momencie złym doradcą.

Zabezpieczenie odnowionych mebli

Renowacja skóry nie byłaby pełna bez natłuszczenia. Tak, to nie pomyłka, mimo że wcześniej przecież należało materiał odtłuścić. Jednak natłuszczenie na koniec sprawia, że skóra odzyskuje dawny blask - staje się błyszcząca, a jej kolory intensywne. Co ważne, nawet po całkowitej wymianie skóry na nową też natłuszczenie okazuje się wskazane, ponieważ nadaje to jej większej elastyczności. Można do tego wykorzystać specjalistyczne preparaty albo wykorzystać delikatną oliwkę dla dzieci, którą nalewa się np. na wacik czy delikatną szmatkę bawełnianą. Ważne, aby nie przesadzić z ilością produktu.

Warto dodać, że w ramach pielęgnacji mebli skórzanych warto co najmniej raz w miesiącu przeprowadzać taki zabieg natłuszczania. Wcześniej należy tylko oczyścić skórę z kurzu, najlepiej tu się sprawdza woda z dodatkiem octu. Oczywiście nie można tylko doprowadzić do przemoczenia skóry.

A może zmiana koloru skóry?

Niektóre osoby wykorzystują fakt renowacji do zmiany kolorystyki mebli. To ciekawy sposób na odnowienie pomieszczenia. Możliwości są tak naprawdę dwie. Pierwsza z nich to wymiana skóry na nową, o czym była już mowa wcześniej.

Jednak istnieje też opcja zastosowania specjalnej farby do skóry, którą nanosi się za pomocą pędzla z miękkim włosiem. Warto tylko pamiętać o tym, trudno jednoznacznie przewidzieć, jaki efekt się uzyska. Spore znaczenie ma pierwotny odcień. Jeżeli np. jest bardzo ciemny, to raczej ciężko uzyskać jasny odcień, ponieważ farba może po prostu nie pokryć starej. Inna kwestia, że nie zawsze taka przemalowana skóra prezentuje się rzeczywiście elegancko.

Czy opłaca się renowacja mebli skórzanych na własną rękę?

Jak widać samodzielna renowacja mebli jest jak najbardziej możliwa. Natomiast nie taka prosta jak mogłoby się to wydawać. Dlatego czasami lepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty, aby oszczędzić sobie nerwów i czasu, a bywa też, że pieniędzy w przypadku popełnionych błędów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl