Zasady czyszczenia i konserwacji tkanin meblarskich 0
Zasady czyszczenia i konserwacji tkanin meblarskich

Meble, niezależnie od rodzaju tkanin i materiałów, z których zostały wykonane, wymagają odpowiedniego obchodzenia się z nimi. Jedną z czynności, która pozwala cieszyć się wysoką ich jakością, jest odpowiednie czyszczenie i konserwacja powierzchni tapicerowanych.

Szczególnie zadbać należy o tkaniny szeniowe, welurowe, nubuku, zamsz i inne materiały z włosem.

Czyszczenie tkanin meblowych

Regularne czyszczenie tkanin meblowych zwiększa odporność mebli na zabrudzenia. Pozostała na tkaninach warstwa środka czyszczącego powoduje, że materiał wygląda świeżo, jego kolor odzyskuje głębię i wydaje się mocniejszy. Samo nanoszenie środków chemicznych, czyszczących na tkaninę, zazwyczaj fabrycznie powleczoną impregnatem, zabezpiecza ją przed brudem, nie raz wilgocią.

Jak czyścić tkaniny meblarskie?

  • Zabrudzoną tkaninę trzeba oczyścić delikatnie i natychmiast, starające się, aby nie wcierać brudu w jej warstwy głębsze

  • Jeśli zabrudzenie wynikło z wylania się płynu, wilgoć należy wchłonąć bawełnianą ściereczką, czystą i suchą gąbką, papierowym ręcznikiem lub specjalnymi ściereczkami chłonnymi

  • Plamy z błota, nietłustego jedzenia itd. najpierw trzeba delikatnie zeskrobać tępą stroną noża

  • Przy zabrudzeniach typu fusy należy je delikatnie usunąć, a miejsce zabrudzenia przetrzeć czystą ściereczką zamoczoną w zimnej wodzie. Nie można przy tym dopuścić do nadmiernego zmoczenia powierzchni. Miejsce czyszczenia trzeba też wysuszyć np. suszarką, co zapobiegnie powstaniu zacieków

  • Jeśli plamy nie zejdą po czyszczeniu samą wodą, można do tego celu użyć specjalistycznego, delikatnego środka czyszczącego tkaniny meblowe. Ewentualnie można się posiłkować niewielką ilością piany z szarego mydła czy środkiem do prania ręcznego

  • Ważna jest również technika czyszczenia. Niewskazane jest mocne pocieranie miejsca. Warto wykonać ściereczką, gąbką lub szczoteczką czyszczenie kolistymi ruchami, od zewnętrznej części plamy ku jej środkowi. To pomoże nie rozmazać plamy na większą powierzchnię

  • Jeśli musimy zastosować odplamiacz, należy odplamić punktowo, z zastosowaniem specjalistycznych środków – na pewno nie należy używać do tego celu intensywnych odplamiaczy amoniakowych, środków przeznaczonych do prania ubrać czy detergentów stosowanych przy czyszczeniu powierzchni

  • Miejsce czyszczone przy użyciu wody można próbować osuszyć suchą, bawełnianą ściereczką, punktowo tamponując mokre miejsce

  • Wilgotną powierzchnię – ale nie mokrą, można dopiero pozostawić do samoczynnego wyschnięcia

  • Gdy tkanina meblowa wyschnie, niezależnie od rodzaju materiału, warto mebel delikatnie wyszczotkować, aby podnieść włos i nie doprowadzić do widocznego odróżnienia się czyszczonego uprzednio miejsca od pozostałej części mebla

  • Szczotkowanie dotyczy flock’a, szenila, weluru, nubuku i zamszu syntetycznego

  • Pogniecione flocki można przeprasować z użyciem pary, inne materiały raczej powinny się „uleżeć” same

Czyszczenie plam problematycznych

Błoto, fusy, sok wylany na tapicerkę przyprawiają o palpitację serca. Niestety są gorsze zabrudzenia, z którymi również trzeba sobie poradzić. Należą do nich plamy z tłuszczów, czekolady, wina i mleka, krwi, wosku. Wielu rodziców zalewa się łzami, widząc kanapę popisaną ołówkiem czy długopisem. Całe szczęście na wszystko jest sposób.

Usuwanie zabrudzeń z oleju i innych tłuszczów

Tłuste plany szpecą tapicerkę i potrafią ją trwale zniszczyć. Jeśli zdarzy nam się zabrudzić tkaninę meblarską tłuszczem, miejsce to trzeba natychmiast przetrzeć chłonną szmatką lub ręcznikiem papierowym. Następnie zastosować neutralny detergent przystosowany do prania tapicerek, środek do prania ręcznego, pianę z szarego mydła. Miejsce zmywać bawełnianą ściereczką, za każdym razem obracając jej powierzchnię tak, aby plama miała kontakt wyłącznie z jej czystym fragmentem. Po „tamponowaniu” powierzchnię trzeba „spłukać” czystą wodą, nie dopuszczając do nadmiernego zmoczenia tapicerki. Wszystko dokładnie wytrzeć chłonną ściereczką, ewentualnie podsuszyć ciepłym strumieniem powietrza i pozostawić do dokładnego doschnięcia w temperaturze pokojowej.

Zabrudzenia czekoladą

Plamę z czekolady należy szybko przetrzeć ściereczką lub chłonnym papierem, z zastosowaniem detergentów na bazie wody, środka do delikatnego prania ręcznego, wody z amoniakiem. Plamę należy „tamponować” wciąż czystym kawałkiem bawełny, do całkowitego wyczyszczenia miejsca zabrudzenia. Zawsze należy nie dopuścić do nadmiernego zmoczenia tapicerki. Pozostałości środka czyszczącego należy delikatnie usunąć czystą wodą. Miejsce czyszczenia wytrzeć chłonną ściereczką bądź papierem, podsuszyć i pozostawić do samodzielnego wyschnięcia w warunkach domowych.

Wino

Tkaniny poplamione winem zazwyczaj usuwa się przy użyciu soli.
Miejsce zabrudzone białym winem należy grubo posypać solą, odczekać chwilkę, a miejsce wyprać z użyciem delikatnego detergentu specjalistycznego, wody z szarym mydłem lub środkiem do prania ręcznego.
Plamę po czerwonym winie również posypujemy solą. W przypadku prania tkanin delikatnych warto użyć mąki ziemniaczanej i soku z cytryn, a wyschnięte plamy można delikatnie tamponować roztworem alkoholu. Zawsze, do ostatecznego zmycia tkaniny trzeba użyć odpowiedniego detergentu. Należy przy tym uważać, aby miejsce prania nie było mocno zmoczone. Tkaninę warto podsuszyć ciepłym, ale nie gorącym powietrzem, a następnie pozostawić do naturalnego wyschnięcia.

Krew

Jeśli przydarzy nam się wypadek i poplamimy tapicerkę krwią, miejsce czyścimy zimną wodą z dodatkiem soli lub amoniaku. Do czyszczenia używamy bawełnianej ściereczki. Uważamy, aby nie zmoczyć nadmiernie czyszczonego miejsca. Jeśli po krwi pozostanie żółta plama można próbować ją usunąć, pocierając bawełnianym tamponikiem nasączonym wodą utlenioną. Oczywiście miejsce czyszczone trzeba ostatecznie zmyć czystą wodą, podsuszyć i wysuszyć w temperaturze pokojowej.

Plamy z wosku

Zacieki woskowe na tkaninie tapicerskiej trzeba najpierw delikatnie zeskrobać. Pozostałe zabrudzenie musimy nakryć ręcznikiem papierowym, chusteczką higieniczną, kartką papieru i prasować ciepłym żelazkiem, wciąż przekładając papier, do momentu, aż kartka zostanie czysta.

Przy dużych i uciążliwych plamach z wosku można zastosować rozpuszczalnik – alkohol bądź aceton. Wówczas na plamę trzeba przyłożyć nasączoną środkiem ściereczkę bawełnianą i zabrudzenie tamponować do momentu całkowitego oczyszczenia. Końcowo miejsce zmywamy wodą i suszymy.

Plamy od długopisu i ołówka

Jeśli dziecko na kanapie narysuje swoją podobiznę długopisem, zabrudzenie można usunąć 96% alkoholem. Czyszczenie tapicerki polega na delikatnym tamponowaniu miejsca zabrudzenia, a gdy plama zniknie, wypraniu go wodą ze środkiem do prania tapicerek, płynem do prania ręcznego lub pianą z szarego mydła. Wszystko wymaga delikatnego spłukania czystą wodą, podsuszenia ciepłym strumieniem powietrza i dokładnego wysuszenia powierzchni w warunkach naturalnych.

Ołówek czyści się gąbką z roztworem amoniaku, ewentualnie roztworem alkoholu lub acetonem. Wówczas plamę delikatnie się tamponuje, następnie zmywa i suszy.

Na każdą plamę jest sposób.

Niezależnie, czy tapicerkę pobrudziliśmy lakierem do paznokci, herbatą, zardzewiałym kawałkiem metalu, może moczem lub wymiocinami, złotą zasadą czyszczenia tkanin meblarskich jest szybkie działanie. Każda zaschnięta plama jest trudniejsza do usunięcia.

Nie należy czyścić plam, szczególnie organicznych, gorącą wodą. To utrwala plamę i utrudnia pranie tapicerki.

Ponadto stosując odpowiedni środek, warto go przetestować w niewidocznym miejscu, nawet na czystej powierzchni. Dzięki temu unikniemy ewentualnego odbarwienia tkaniny.

Zabrudzenia można czyścić podobnie jak innego rodzaju tkaniny. W przypadku tapicerek trzeba jedynie zachować wyjątkowa ostrożność, być dokładnym i unikać nadmiernego zwilżenia powierzchni. Do czyszczenia najlepsza jest bawełniana, chłonna ściereczka, nie raz ręcznik papierowy.

Wyczyszczoną powierzchnię dobrze jest podsuszyć ciepłym, ale nie gorącym powietrzem. Do tego celu idealna jest suszarka, umieszczona w odpowiedniej odległości od suszonego miejsca. Ostateczne wysychanie tkaniny tapicerskiej powinno jednak przebiegać w warunkach naturalnych. Podczas wysychania nie powinno się też używać mebla. Może to spowodować jego zdefasonowanie, rozciągnięcie czy ugniecenie pianki tapicerskiej.

Z każdą plamą można sobie poradzić.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl